Reiki története

                                               A Reiki története

 

A név eredete

A japán reiki "titokzatos légkör; spirituális erő" a kínai lingqi-ből vett kölcsönszó. A japán összetett szó egyesíti a rei mint "szellem, lélek, természetfölötti, csodás, isteni, éteri lény", és ki mint "spirituális energia, vitális energia, életerő, az élet energiája" szavakat.A magyar reiki a japán kölcsönszó átírása. A reiki szófaja lehet főnév (mely egyaránt vonatkozhat a vélt energiára és az azt felhasználó kezelési módszerre), melléknév vagy ige. Néhány nyugati szerző a reiki-t pontatlanul "univerzális energia"-ként fordítja. Ez a kovácsolt kifejezés elkerüli a japán reiki szó "titokzatos; kísérteties" negatív konnotációit, de részben tévesen fordít: a ki életenergiát jelent, de a rei-nek nincs "univerzális" jelentése.

 Mikao Usui (臼井甕男) fedezte fel a Reikit 1922-ben a Kurama-hegyi elvonulás alkalmával, mely meditálást, böjtölést és imádkozást foglalt magában. Usui azt állította, hogy egy misztikus kinyilatkoztatás által megszerezte azt a tudást és spirituális erőt, melyet másokon is alkalmazhat és mely által másokat is behangolhat arra, amit ma Reikinek nevezünk. 1922 áprilisában Usui Tokyoba költözött és megalapította a Usui Reiki Ryoho Gakkai-t, az Usui Reiki Gyógyító Társaságot.Usui csodálta Meiji császár irodalmi alkotásait és a Reiki-rendszer kidolgozása közben a császár néhány munkáját egy sor erkölcsi alapelvbe foglalta össze, melyek később "Reiki Alapelvek"-ként váltak ismertté (japánul "Gokai"). Számos Reiki-oktató és -gyakorló igyekszik követni ezt az öt alapelvet, melynek egyik fordítása a következő:

"A boldogság megidézésének titkos módszere; a csodálatos gyógyszer, mely test és lélek minden betegségét meggyógyítja:

Csak a ma

Nem leszek dühös,

Nem aggódom,

Hálás vagyok,

Szorgoskodom a karmámon,

Kedves leszek az emberekhez!

Reggel és este ülj le Gassho-tartásban és szívedben hangosan ismételd el e szavakat. 

Usui több mint 2000 embert tanított meg a Reikivel való gyógyításra. Tanítványai közül tizenhaton folytatták a képzést Shinpiden szintig, ami a nyugati harmadik fokozatnak vagy mesteri szintnek felel meg. Usui 1926-ban hunyt el.

 

 

Kaiji Tomita ez idő körül tanul reikit a később 4 fokozatos forma szerint a tengerész tisztek által kialakított rendszernek megfelelően. Források szerint az első három szint: Shoden, Chuden, Okuden 10 órás képzés 5 napon át, a Kaiden szint magába fogal egy 15 napos tréninget. (feltehetően 30 órás képzés)

1926-ban ismét változik a reiki fokozat rendszere: Shoden (ami tartalmazza a Chuden-t és 4 al fokozata van), Okudenzenki (előzőleg Okuden), Okudenkouki és Shinpiden (utóbbi 2 befedi, amit korábban Kaiden néven tanítottak) A Shinpiden szint majdnem azonos a Sandan szinttel, azzal, amit eredetileg alkalmazott Usui Sensei a rendszerében. Úgy tartják, mialatt Gyuda és Taketomi teljesíti a Shinpiden szint követelményeit, Hayashi sensei folytatta a képzéseit a korábbi fokozat beosztások szerint, ebben az időben teljesítve a Shichidan szintet. Az egyedüli másik személy, aki elérte ezt a szintet az Toshihiro Eguchi volt és azt mondják Hayashi sensei és Eguchi folytatták az eredeti Usui-Do rendszer tanítását együtt a saját rendszerükkel Usui halált követő években is.

1926. március 9. – Usui sensei halálának időpontja. Fukuyama városába hitelezőihez utazva, halálos kimenetelű agyvérzése lesz. (ez megelőzően számos agyvérzésen esik át).
Még ebben az évben a főadmirális Juusaburo Gyuda (Ushida) és más tanítványok megalapítják az “Usui Reiki Ryoho Gakkai” szervezetet. Poszthumuszan kinevezve első elnökének Usui sensei -t. 1927. februárában Usui senseinek emlék sírkövet állítanak a tanítványai sok más mellett megemlítve a Kurama hegyet, ahol Usui birtokába jutott a Reiki képességének. Usui sírköve az Usui család sírköve mellett áll Tokyoban a Saihoji templom temetőjében.1928-ban Toshihiro Eguchi saját iskolát alapít Eguchi Te-no-hira Ryoji Kenkyukai néven. (Kézrátételes Gyógymód Kutató Társaság) 1930-ban Eguchi kiadja könyvét: Te-no-hira Ryoji Nyumon címmel: (A tenyérrel való gyógyítás bemutatása)
1930-ban Hayashi sensei elkezdi újrarendendszerezni a saját rendszerét megalapítja a Hayashi Reiki Ryoho Kenkyukai -t. Hangsúlyt kap a terápiás jelleg, amit később Takata sensei tanul 1935-38 között és amit Takata később Usui Shiki Ryoho néven mutat be.

Hayashi sensei 1931-ben elhagyja a Gakkai-t. Úgy tűnik ebben az időben abbahagyja az eredeti Usui-Do rendszer tanítását, annak ellenére, hogy Tatsumi-t és 11 másik tanítványt avatott már fel már a Shichidan fokozatúvá.
Eguchi szintén elhagyta a Gakkai-t ebben az időben (1 évig tagja a Gakkainak, tiszteletből Usuinak, de kilép mert nem tartja helyén valónak a tengerésztisztek ultranacionalista attitűdjét) ennek ellenére folytatta az Usui-Do tanítását a saját rendszere mellett; egy Shichidan fokozatú tanítványa Yuji Onuki volt.

1933-34 körül Kaiji Tomita, Usui sensei halála után megalapitja a “Tomita Teate Ryohokai” -t (Tomita Kézrátételes Gyógymód Központ), ír egy könyvet Reiki To Jinjutsu – Tomita Ryu Teate Ryoho címmel. (Reiki humanitáriánus munka – Tomita Ryu Kézrátételes Gyógyítás )

1935-ben a súlyos beteg Hawayo Takata felkeresi Chujiro Hayashi reiki klinikáját, ahol a reiki kezelések hatására meggyógyul. Annyira mély benyomást tesz rá a csodás gyógyulás, hogy ő maga is megtanulja a módszert és 1 éven át Hayashi sensei klinikáján dolgozik. 1936. elején a 2. fokozatba kap beavatást, év végén a 3. fokozatba. 1938-ban Hayashi sensei tanári fokozatúvá avatja Takatát “Dr. Usui Reiki Rendszerének gyakorlója és Mestere” címet adományozva neki.

1940. május 10. – Japán belépése a II. Világháborúba – A morális és etikai konfliktus miatt a katonai kötelesség és a Reiki értékei között, Hayashi sensei – Takata sensei és más tanítványai jelenlétében seppuku-t követ el, holttestét elhamvasztják és hamvait egy tokyoi templomba szállítják.
A korábban említett sepoku miatt, Hayashi sensei a Tokyo-i házát (és klinikáját) ráhagyományozza Takata senseire, az Atami -i villát a feleségére. Hayashi kívánsága, hogy Takata folytassa a munkáját. Ennek ellenére Takata úgy dönt inkább visszatér Hawaii-ra, és engedi Chie Hayashi-nak, hogy folytassa az életét a Tokyo-i házában. Chie, így kezébe veszi és folytatja a Hayashi Reiki Ryoho Kenkyukai klinika működtetését. Feltételezések szerint a II. világháború következményei miatt, Takata sensei elveszteti a kapcsolatot a Hayashi Reiki Ryoho Kenkyuka-jal és más japán gyakorlókkal is.A II. világháborút követően tovább folytatódik a már megalakult iskolák működése ezzel párhuzamosan új reiki iskolák jöttek létre különösen a 1980-as éveket követően.

FalusiVakáció csoport

Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.